Porodično savetovanje

Porodično savetovanje je prvenstveno usmereno na porodicu kao celinu, a zatim i na njene delove – decu, roditelje, brak. Usmereno je na porodice i njene članove kod kojih se javljaju problemi u odnosima, te funkcionisanju u užoj i široj društvenoj zajednici. Fokus je na rešavanju problema u ponašanju i komunikaciji.

Ono što je važno u svakodnevnom terapijskom radu, jeste to da se sva pažnja usmeri na životni ciklus porodice i njegov uticaj na ljudski razvoj. U svakodnevnoj praksi porodičnog savetovanja, ne sme se ispustiti iz vida izuzetan uticaj na oblikovanje uverenja, stavova, verovanja, značenja, jednom rečju čitavog života koji jedna generacija ima na one članove koji tek dolaze. Događaji i iskustva na nivou jedne generacije, mogu se snažno odraziti na odnose među članovima porodice na svim narednim generacijskim nivoima. Bolna iskustva i događaje porodica po pravilu teško podnosi, što nesumljivo može imati dugoročan uticaj na buduće generacije.

Kako započinje proces porodičnog savetovanja?
Porodično savetovanje prolazi kroz četiri faze:

  1. Prva faza je socijalna faza i ona podrazumeva intervju, koji obično počinje predstavljanjem terapeuta i članova porodice. Ovu fazu karakteriše stvaranje prijatne atmosfere. Tokom nje treba da se razmene osnovne informacije (ime, prezime, zanimanje…). Terapeut u ovoj fazi pokušava da oseti bazično raspoloženje u porodici već na osnovu toga kako članovi porodice sede, na kom mestu, ko prvi govori i slično.
  2. Druga faza, odnosno faza razgovora ili definisanja problema započinje razgovorom o razlozima za dolazak. Terapeut može u ovoj fazi prepustiti članovima porodice da se dogovore ko će prvi govoriti, ili dati predlog da to budu roditelji, najčešće. U prvom slučaju, često se javlja najzabrinutiji član porodice i verovatno onaj koji se i obratio terapeutu za pomoć. Važno je u ovoj fazi dozvoliti svim članovima porodice da saopšte svoje mišljenje i svoje viđenje situacije i problema.
  3. U trećoj fazi terapeut „snima“ sistem, njegove granice, hijerarhiju, moć, uloge, pravila, komunikaciju, kapacitete i formira svoje viđenje, testira ili menja početnu hipotezu i priprema intervenciju.
  4. U poslednjoj, četvrtoj, fazi definišu se ciljevi, trajanje i način terapijskog rada. Ciljevi se definišu zajedno sa članovima porodice. Trajanje terapijskog tretmana određeno je dostizanjem jasno definisanog cilja. Učestalost seansi, dužina trajanja, odluka o prisutnim članovima, sve to zavisi od terapijskog pristupa, ali je zajednička težnja da terapija traje najkraće moguće.

Zakazivanje se vrši na broj telefona +381 63 320 988.